Asiakkaita Syöpäpotilaan hieronta kurssille
Jyväskylän ammattioppilaitos Gradia järjestää elokuussa kahtena perättäisenä lauantaina (4.8 ja 11.8) ainutlaatuiset Syöpäpotilaan hieronta- koulutukset. Koulututtavat kaipaavat asiakkaita hierottavaksi. Kaikenkuntoiset asiakkaat käyvät. Kouluttajina toimivat amerikkalaiset pitkänlinjan kouluttajat ja he ovat koko ajan paikalla valvomassa. Amerikassa syöpäpotilaita on jo hierottu koulutettujen henkilöiden toimesta vuosia, Suomessa kuitenkin vielä uutta. Kaikki opiskelijat ovat joko koulutettuja hierojia tai fysioterapeutteja.
Hieronta on maksutonta. Samat asiakkaat voivat osallistua molempina viikonloppuina halutessaan.
Tiedustelut ja ilmoittautuminen Anne Raivio [email protected]
Kesäretki Saarijärven puuhapuisto Veijariin
Keski-Suomen Syöpäyhdistys järjestää kesäretken lauantaina 22.8 Saarijärvelle Puuhapuisto Veijariin lapsiperheille, joissa lapsi tai vanhempi sairastaa/on sairastanut syövän.
Lue lisää
Kesän aukioloajat
Keski-Suomen Syöpäyhdistyksen toimisto on avoinna vielä 3.7.2026 saakka. Sen jälkeen olemme kesätauolla ja toimistomme on suljettu 6.-26.7.2026.
Lue lisää
Syöpäjärjestöjen vertaistukijakoulutus verkossa
Oletko itse sairastanut syövän tai kulkenut läheisen rinnalla sairastumisen aikana? Sinulla on arvokasta kokemusta – jaettavaksi. Tule mukaan merkitykselliseen vapaaehtoistoimintaan vertaistukijaksi!
Lue lisää