Verkkouutinen , 25/03/2024

Avanneleikattujen ensitiedon päivä 16.4.2024

Avanneleikattujen ensitiedon päivä järjestetään tiistaina 16.4.2024 klo 12–16 Jyväskylässä Sairaala Novan luentosalissa (Auditorio C1), Hoitajantie 3.

Avanneleikatuille ja heidän läheisilleen suunnatussa ensitiedon päivässä ovat luennoimassa sosiaalityöntekijä, kirurgi, fysioterapeutti sekä ravitsemusterapeutti. Paikalla on myös avannehoitajia sekä Keski-Suomen Syöpäyhdistys ja Keski-Suomen Ilco eli paikallinen avanneleikattujen yhdistys. Ensitiedon päivän aikana osallistujat pääsevät tutustumaan avannetuotteisiin. Tilaisuudessa on myös kahvitarjoilu.

Ilmoittaudu viimeistään perjantaina 5.4.2024 sähköpostitse avannehoitajat(at)hyvaks.fi tai soittamalla avannepoliklinikalle numeroon 014 269 5759 (ma–pe klo 9–12).

Lisätietoja hyvinvointialueen verkkosivuilla https://www.hyvaks.fi/tapahtumat/avanneleikattujen-ensitiedon-paiva

Kesäretki Saarijärven puuhapuisto Veijariin

Keski-Suomen Syöpäyhdistys järjestää kesäretken lauantaina 22.8 Saarijärvelle Puuhapuisto Veijariin lapsiperheille, joissa lapsi tai vanhempi sairastaa/on sairastanut syövän.

Kesän aukioloajat

Keski-Suomen Syöpäyhdistyksen toimisto on avoinna vielä 3.7.2026 saakka. Sen jälkeen olemme kesätauolla ja toimistomme on suljettu 6.-26.7.2026.

Syöpäjärjestöjen vertaistukijakoulutus verkossa

Oletko itse sairastanut syövän tai kulkenut läheisen rinnalla sairastumisen aikana? Sinulla on arvokasta kokemusta – jaettavaksi. Tule mukaan merkitykselliseen vapaaehtoistoimintaan vertaistukijaksi!