Verkkouutinen , 03/12/2021

Lämmin kiitos vapaaehtoisillemme

Ilman teitä moni asia jäisi tekemättä ja moni ihminen kohtaamatta ❤

Tänään vietetään kansainvälistä vapaaehtoisten päivää. Meillä Keski-Suomen Syöpäyhdistyksellä on iso joukko vapaaehtoisia, jotka antava aikaa ja sydämenlämpöä syöpään sairastuneiden ja heidän läheistensä hyväksi. Olemme kiitollisia jokaisesta ❤

Vapaaehtoisemme toimivat esimerkiksi vertaistukijoina, saattohoidon tukihenkilöinä, ryhmänohjaajina, lipaskerääjinä, tapahtumavapaaehtoisina, paikallisosastojen toimijoina ja hallituksemme jäseninä. Lue verkkosivuiltamme lisää toiminnastamme ja mahdollisuuksista tulla vapaaehtoiseksi yhdistyksemme toimintaan.

 

Kesäretki Saarijärven puuhapuisto Veijariin

Keski-Suomen Syöpäyhdistys järjestää kesäretken lauantaina 22.8 Saarijärvelle Puuhapuisto Veijariin lapsiperheille, joissa lapsi tai vanhempi sairastaa/on sairastanut syövän.

Kesän aukioloajat

Keski-Suomen Syöpäyhdistyksen toimisto on avoinna vielä 3.7.2026 saakka. Sen jälkeen olemme kesätauolla ja toimistomme on suljettu 6.-26.7.2026.

Syöpäjärjestöjen vertaistukijakoulutus verkossa

Oletko itse sairastanut syövän tai kulkenut läheisen rinnalla sairastumisen aikana? Sinulla on arvokasta kokemusta – jaettavaksi. Tule mukaan merkitykselliseen vapaaehtoistoimintaan vertaistukijaksi!